Заев: Ако Зекири не сака, во СДСМ има кои сакаат коалиција со ДУИ

Заев: Ако Зекири не сака, во СДСМ има кои сакаат коалиција со ДУИ

Граѓаните ќе кажат со кого ќе коалицираме, вака премиерот Зоран Заев ја коментира изјавата на потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири за ТВ 21 дека дека не сака коалиција со ДУИ бидејќи партијата на Али Ахмети е наголемото зло за Албанците.

– Мухамед Зекири не првпат кажува дека не сака коалиција со ДУИ, но во СДСМ има луѓе кои сакаат. Исто и во ДУИ има што не сакаат да коалицираат со СДСМ. Најсатирично е што на крајот граѓаните кажуваат со кого ќе коалицираме на изборите. Затоа велам бројките се неприкосновени, тие ќе ја одредат идната коалиција – рече Заев.

Премиерот повтори дека коалицијата со ДУИ е стабилна. Дека несогласувањата се решаваат и дека станува збор за демократија во партијата каде секој може да си го каже ставот.

Извор:libertas.mk

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds