Запрен воз на италијанско-австриската граница: Има сомнежи дека во него има патници заразени со коронавирус

Запрен воз на италијанско-австриската граница: Има сомнежи дека во него има патници заразени со коронавирус

На границата меѓу Италија и Австрија, воз е запрен вечерва бидејќи во него имало две лица кои биле заразени од коронавирус.

Австриското Министерство за внатрешни работи објави дека италијанските железници (ФС) ги известиле австриските железници (ОбеББ) дека двајца патници со симптоми на висока температура се наоѓаат на возот „Евросози 86“.

Возот патувал од Венеција до Минхен

Откако три лица починаа во Италија и 153 беа заразени со коронавирус во Италија, тие посочуваат дека развојот на настаните во соседната земја се следи многу сериозно.

Нехамер и министерот за здравство Рудолф Аншчобер во текот на денот изјавија дека Австрија е целосно подготвена за појава на вирусот корона.

„Нема причина да се паничиме“, истакна Аншебер.

Нехамер рече дека Австрија е подготвена, во основа, за брзо преземање на мерките за затворање на границата.

За неколку минути, односно еден час, би можеле да поставиме гранични контроли – рече првиот човек на Федералната служба за криминалистички истраги, Френк Ланг, додавајќи дека сето тоа зависи од тоа која мерка, пред сè, од медицинска природа, треба да се спроведе.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds