Затворени три популарни плажи во Грција

Затворени три популарни плажи во Грција

Поради високите температури во Грција и ризикот од пожари, затворени се три најпопуларни плажи на Тасос. Грчките власти воведоа посебни мерки за заштита на локалното население и туристите.

Пристапот е забранет на најпопуларните плажи – Порто Вати, Мермерна и Парадајс, а ограничен е и сообраќајот на одредени патишта.

На туристите им се советува и да не одат во селата во внатрешноста на островот, како што се Теологос, Касавити, Кастро, Мариес.

Исто така, се советува во наредните денови населението и туристите да изберат некои полесно достапни плажи.

Поради сушата и силните ветрови, ризикот од пожар е многу висок, особено во јужна Грција. Оваа состојба ќе трае неколку дена, предупреди грчкото биро за метеорологија.

Српски туристи кои моментално се на Тасос на социјалните мрежи велат дека на плажите има пожарникари и дека никој не може да помине.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy