Зеленски објави дека патува во САД на разговори за одбранбените капацитети на Украина

Зеленски објави дека патува во САД на разговори за одбранбените капацитети на Украина

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, рано утринава објави дека е на пат за Соединетите Американски Држави за да разговара со американскиот претседател Џо Бајден и да се обрати до Конгресот.

Зеленски на Твитер напиша дека е на пат за САД за да ја зајакне одржливоста и одбранбените капацитети на Украина.

Си-Ен-Ен објави дека Зеленски ќе престојува во Вашингтон на покана на Бајден, а подоцна двајцата ќе одржат заедничка прес-конференција.

Висок американски функционер рече дека пораката на Бајден до Зеленски ќе биде дека „САД ќе ја поддржуваат Украина колку што е потребно“.

Како што е наведено, претседателот на Украина денеска ќе има средби и со тимот за национална безбедност на Бајден и со лидерите на Конгресот.

Си-Ен-Ен, исто така, објави дека посетата на Зеленски ќе се совпадне со намерата на Бајден да и испрати на Украина дополнителна помош, која вклучува и ракети „Патриот“.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy