Зеленски: Русија неделава најверојатно ќе ги интензивира нападите

Зеленски: Русија неделава најверојатно ќе ги интензивира нападите

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера изјави дека очекува Русија да ги интензивира нападите врз Украина, додека Киев неделава ја очекува одлуката на Европска Унија за доделување на статус земја кандидат за членство.
– Очигледно е дека оваа недела Русија ќе ги интензивира непријателските. И не само против Украина, туку и против другите европски земји, истакна Зеленски во своето вечерно видео обраќање.

На 23 и 24 јуни се одржува редовен самит на ЕУ, на кој, меѓу другото, ќе се разговара и за мислењата на Европска Комисија објавени минатата недела за апликациите на трите земји – Украина, Молдавија и Грузија.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy