Земјотрес го стресе Загреб

Утрово во 08:53 часот е почувствуван земјотрес во Хрватска со магнитуда од 3.7 степени според Рихтер. Потресот најсилно бил почувствуван во источниот дел од градот Загреб, а според тамошните медиуми се  треселе долго повисоките згради, а има и испукани зидови.

Земјотресот бил на длабочина од 10 километри, а епицентарот на 29 километри североисточно од Загреб во близина на Марија Бистрица.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds