Земјотрес од 4,7 степени ја погоди Турција

Земјотрес од 4,7 степени ја погоди Турција

Земјотрес со сила од 4,7 степени по Рихтеровата скала ја погоди турската провинција Малатија во истокот на земјата, но засега не е пријавена никаква штета.

Земјотресот се случил во 11.27 по локално време, а епицентарот му бил во градот Путурга, соопшти турскиот Директорат за вонредни ситуации и додаде дека земјотресот се почувствувал во неколку блиски провинции, пренесува АП.

Засега не е пријавена никаква штета, но жителите се вознемирени заради потресот.

Од почетокот на годината Турција ја погодија два силни земјотреси – во Измир минатиот месец кога починаа 114 лица и во Елазиг кога починаа 41 лице.

Извор: Блиц.рс

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds