Земјотрес од 4,8 по Рихтер ја погоди околината на Фиренца

Земјотрес од 4,8 по Рихтер ја погоди околината на Фиренца

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет километри.

Иако граѓаните почувствуваа потрес, нема повредени или сериозна материјална штета, јавија италијански медиуми.

Училиштата се затворени во Вернио, провинција Прато, а општинските власти наредија проверка за евентуална штета на зградите. 

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds