Земјотрес во Словенија – се почувствува и во Хрватска

Земјотрес во Словенија – се почувствува и во Хрватска

Слаб земјотрес со јачина од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 12 часот и 41 минута во Словенија, а епицентарот бил на 20 километри северно од Риека.

Тој бил на длабочина од 5 километри, а епицентарот бил на 20 километри од Риека и 12 километри од Илирска Бистрица во Словенија. Корисниците на EMSC известуваат дека тоа траело неколку секунди и се почувствувало во Риека и неговата околина.

„Kратко тресење“, „Како подземен гром“, „Гром!“, „Прво се слушна слаб звук, тивок татнеж, потоа слушнавме и почувствувавме како се тресе, се тресеше две или три секунди“, корисници на EMSC извештај.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy