• 22/10/2020

Земјотреси во соседството, најпрвин во Грција, а потоа и во Албанија

 Земјотреси во соседството, најпрвин во Грција, а потоа и во Албанија
loading...
Advertisement

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала се случи денеска на 14 километри југозападно од грчкиот остров Лефкада, објави атинскиот геодинамички институт.

Епицентарот бил на 286 километри северозападно од Атина на длабочина од 16 километри.

Утрово е регистриран земјотрес и во Албанија, а неговата јачина се проценува на 4,3 степени според Рихтеровата скала.

English »