ЗОИ: Симболичен настап на Јада во крос-кантри спринт на 1,5 км.

ЗОИ: Симболичен настап на Јада во крос-кантри спринт на 1,5 км.

Македонскиот нордиски скијач Ставре Јада имаше симболичен настап на денешниот спринт на 1,5 километри на Олимпијадата во Пекинг.

Јада го освои 85. место во квалификациите на кои се појавија 90 натпреварувачи, од кои 88 ја завршија трката.

Македонецот на целта стигна со време 3:29.13 минути или 44,10 секунди побавно од првопласираниот Лукас Шанава од Франција.

Четвртфиналната трка е закажана за 12:02 минути, полуфиналето за 12:45, а спринтот кој ќе одлучи за медалите е предвиден да стартува во 13:11 часот. 

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds