Богати со витамини и минерали: Ова се најздравите зимски намирници за подигнување на имунитетот

За да го зголемите нивото на енергија и да го зајакнете имунолошкиот систем, важно е вашата исхрана да биде разновидна и сезонска.

Во зимскиот период исхраната се разликува од онаа во пролетниот или летниот период, бидејќи имаме поголема желба за храна која ќе нè стопли и засити. Зошто е тоа така?

Имено, поради студот и промената на времето, нашето тело доживува различни физиолошки промени во перцепцијата на околината и задоволувањето на физиолошките потреби. Доаѓа до промени во количината на енергија, брзината на метаболизмот и желбата за пообилна храна.

Затоа, бирајте сезонски намирници богати со витамин Ц и витамин А (како што се тиква, морков, кисела зелка…).

Внимавајте на доволниот внес на витамин Д, кој често му недостига на нашиот организам поради зимскиот период.

Се препорачува на менито да има супи или чорби, бидејќи освен што ќе ве згреат, тие ќе ви обезбедат бројни хранливи материи, хидратација и ќе ви ја дадат потребната енергија.

Исто така, погрижете се да внесувате доволно протеини и растителни влакна, како што се семки од тиква, брокула, јачмен, риба и слично.

Еве кои намирници се препорачуваат во текот на зимата:

Тиква

Тиквата е нискокалорична храна која привлекува со својата неодолива боја и вкус и изобилува со диетални влакна, витамини и минерали како витамин А, Ц, Е, витамини од групата Б, витамин К како и калиум, калциум, железо и фосфор.

Брокула

Брокулата припаѓа на семејството зелки кои благотворно делуваат на нашето здравје. Една од супстанците кои се наоѓаат во брокулата и која благотворно делува на здравјето е сулфорафан – растителна супстанца која настанува од глукорафанин со помош на ензимот мирозиназа.

Покрај сулфорафан, брокулата е богата и со диетални влакна, витамин Ц, витамин К, калциум, калиум и железо.

Пченка

Пченката спаѓа во категоријата на најпопуларни житарки во светот и може да се консумира како зеленчук, житарица или брашно.

Со сигурност можеме да кажеме дека пченката е хранлива намирница бидејќи содржи витамин Ц, витамин А, тиамин, фолна киселина, магнезиум, железо и фосфор.

Кисела зелка

Киселата зелка се добива со процес на млечно-киселинска ферментација. Со оваа ферментација се добива млечна киселина, која ја штити зелката од расипување, но ѝ дава карактеристичен вкус и мирис.

Киселата зелка го олеснува варењето, а богата е со пробиотици, витамин Ц и железо.

Мандарина

Првата асоцијација на есента и зимата е консумацијата на агруми, особено мандарини. Освен што се вкусни, тие се наш сојузник во борбата против настинката и грипот – богати се со витамин Ц и биофлавоноиди.

Освен витамин Ц, содржат и бета-криптоксантин, кој во нашето тело се претвора во витамин А.

Јачмен

Јачменот е богат извор на влакна – бета глукан, молибден, селен и манган, но и лигнани кои се поврзани со помал ризик од развој на рак и срцеви заболувања.

За да се зголеми сварливоста на јачменот, важно е да се потопи во вода бидејќи на овој начин се зголемува искористеноста на протеините, витамините и минералите.

Мешунки

Гравот спаѓа во групата мешунки, а освен што содржи протеини, е богат извор на диетални влакна, витамин К и железо.

Лук

Лукот е многу популарна намирница која се користи насекаде низ светот поради неговиот специфичен вкус и мирис. Се користи уште од античко време поради неговите лековити својства како алицин, аминокиселини, ензими и минерали.

Репка

Репката припаѓа на семејството зелки и е одличен извор на витамин Ц и глукозинолати. Можеме да ја користиме сирова, закиселена, варена или печена.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ