НАЈНОВО

БАЛКАН

Земјотрес ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот на земјотресот бил на 15 километри источно од Ерсека. Земјотресот се случил на длабочина од седум километри.

МАГАЗИН

СПОРТ

На 2 август во Струга ќе се одржи второто издание на спортскиот фестивал „Илинден“

Ватерполо, кајак, СУП, скокови во вода, трки во пливање, ќе бидат само дел од активностите на вториот спортски фестивал „Илинден“ што на 2 авуст ќе се одржи во Струга во организација на Спортско-рекреативниот клуб „Соларис“. Претседателот на „Соларис“ Коста Хиохи најави поразличен концепт од претходната година, а покрај покрај спортските

Кои се најскапите фудбалери од регионот?

И покрај тоа што големите натпреварувања се на пауза, фудбалот и понатаму е во центарот на вниманието поради преодниот рок. Од јуни до септември европскиот фудбал ги напушта терените и се „развива“ во канцелариите на клубовите. Во овој период претстои трансфер рокот и секој клуб тргнува да го реализира својот

Згуро: Струга ТЛ е најдобрата екипа во Македонија

Ванѓел Згуро е најмладото име во редовите на македонскиот шампион Струга ТЛ. Тој веќе беше преставен како ново засилување за стружани по левата бековска позиција, а денеска излезе и со првата изјава по доаѓањето во новата средина. „Овој трансфер дојде со желба и од двете страни и многу сум задоволен.

Станојоски и Михов со победи се вратија во водечката група на Отвореното шаховско првенство

На Отвореното првенство на Македонија во шах, кое се игра во Скопје, вчера на програмата беа дуелите од седмото коло. Велемајсторот Звонко Станојоски со црни фигури во сицилијанска одбрана успеа да го надигра Антон Златков и предноста од еден пешак, остварен во средишницата, на крајот да ја претвори во победа,