Горат гасоводи во Турција (ВИДЕО)

„BBC“ ја потврди автентичноста на едно видео снимено кај градот Хатај. На него се гледаат гасоводи кои горат.

На социјалните мрежи се појавиле снимки од гасоводи како горат на југот на Турција по разорните земјотреси, кои, според моменталните информации однеле повеќе од 1.800 животи во оваа земја и во Сирија.

Турскиот министер за енергетика Фатих Донмез утрово изјавил дека во земјотресот сериозно е оштетена енергетската инфраструктура.

Некои гасоводи се во близина на самиот епицентар на земјотресот, пренесува „Index“.

„BBC“ ја потврди автентичноста на едно видео снимено кај градот Хатај. На него се гледаат гасоводи кои горат.

Fires along gas pipelines apparently triggered by quake

“Natural gas pipelines in Amik plain in Hatay burst with the force of the earthquake. Fire spread to the fields.”#TurkeyEarthquake #TurkeyNaturalGas #HatayBurst pic.twitter.com/q2KnIDypgY

— BCSK News (@bcsk_sanjeev) February 6, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *