Гутереш ја поздрави одлуката на Асад да отвори повеќе гранични премини кон Сирија

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ја поздрави одлуката на сирискиот претседател Башар Ал Асад да ги отвори двата премини Баб ал-Салам и Ал Раи за да се овозможи испорака на хуманитарна помош од Турција до деловите на северозападна Сирија кои се под контрола на бунтовниците.

– Додека бројот на жртвите од земјотресот на 6 февруари продолжува да расте, доставувањето храна, лекови, храна, заштита, засолништа, зимски резерви и други средства за спасување на сите милиони луѓе погодени е од крајна итност, нагласи Гутереш во изјава.

– Отворањето на овие премини – заедно со олеснувањето на хуманитарниот пристап, забрзувањето на одобрувањата на визите и олеснувањето на патувањето меѓу центрите – ќе овозможи повеќе помош да оди побрзо, додаде тој.

Во моментов, на ОН им е дозволено да достават помош во северозападната област Идлиб само преку единствен премин во Баб ал-Хава, на инсистирање на сирискиот сојузник Русија.

Сирискиот претседател Башар ал Асад претходно се согласи да отвори два нови премини од Турција кон северозападниот дел на земјата кој е под контрола на бунтовниците, за да може да се достави неопходната помош до милиони Сиријци погодени од земјотресите. (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *