Италијански сенатор пронајден мртов во својата канцеларија

Италијански сенатор пронајден мртов во својата канцеларија

Италијанскиот сенатор Бруно Асторе (59) почина во својата канцеларија во Сенатот, долниот дом на италијанскиот парламент во Рим, соопшти АНСА.

Канцеларијата на главниот јавен обвинител во Рим покрена истрага поради сомнеж за самоубиство, а по истрагата ќе се одлучи дали ќе биде извршена обдукција.

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изрази сочувство на Асторе, додека претседателот на Сенатот Игнасио Ла Руса нареди знамињата во Сенатот да бидат спуштени на половина копје.

Во Сенатот првпат беше избран во 2013 година, а третпат на предвремените избори одржани на 25 септември минатата година.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy