Преживеани патници раскажуваат за ужасот: Превртување, пожар, паника, првите 10 секунди беа кошмар

Патниците кои ја преживеаја тешка железничка несреќа во близина на грчкиот град Лариса, за медиумите изјавиле дека слушнале силен удар, а потоа вагоните почнале да се превртуваат.

Како што рекоа, околу нив имало пламени јазици од сите страни, а некои се спасиле скокајќи од вагонот од голема височина.

-Слушнавме силен тресок. Следните 10 секунди беа пекол. Се превртувавме во вагонот додека композицијата конечно не застана и тогаш паднавме. Потоа следуваше паниката. Кабли, пожар… Пожарот започна веднаш. Додека се превртувавме, горевме. Пожарот беше лево и десно“, изјави за Ројтерс Стергиос Миненис, кој ја преживеа несреќата.

Друг патник вели дека првите 10 до 15 секунди по несреќата биле хаос. И тој ја наведува истата ужасна ситуација – превртување, пожар, закачени кабли, скршени прозорци, заробени луѓе кои врескаат…

Снимките направени веднаш по судирот покажуваат густ чад кој извира од превртените вагони. Најмалку еден беше целосно смачкан.

На местото на настанот излегле околу 150 пожарникари и 40 екипи за итна помош. Спасувачите соопштија дека поради сериозноста на судирот условите за спасување биле многу тешки.

-Никогаш во животот не сум видел вакво нешто. Тоа е трагедија. Пет часа по судирот, сè уште наоѓаме тела, изјави за AFP исцрпен спасувач кој излегол од возот.

Според последните податоци, најмалку 32 лица загинаа, а 85 се повредени во сударот на брз патнички и товарен воз во близина на градот Лариса. Возот сообраќал на линијата Атина-Солун, а причината за несреќата засега не е позната.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *