МРТВИТЕ СЕ ВАДАТ И ЗАКОПУВААТ БЕЗ ИДЕНТИФИКАЦИЈА: Како турски комплекс од луксузни станови за неколку секунди стана масовна гробница?

Бројот на загинати од разорниот земјотрес во Турција достигна речиси 41.000, објави денеска Агенцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД), откако операциите за потрага по преживеани завршија и ќе продолжат во само две провинции.

Потрагата и спасувањето во деветте провинции погодени од земјотресот завршува, изјави директорот на АФАД Јунус Сезер.

„Тие продолжуваат во провинциите Кахраманмарас и Хатај, на околу четириесет згради“, изјави Сезер за новинарите. Повеќе од 1,2 милиони луѓе се евакуирани од југоисточна Турција, погодена од најсмртоносната катастрофа во поновата историја на земјата.

Морничави приказни

Потрагата е завршена, трагично за многумина. Од Турција уште долго ќе пристигнуваат страшни приказни за загинатите. Момчето Серџан токму овие денови требаше да го прослави својот трет роденден. Тој живеел со своите родители во луксузна зграда во Антакија. Никој од нив не знаел во неделата навечер, кога Серчан отишол да спие, дека нема да го види третиот роденден.

Кога рано утрото се случи земјотресот, луксузниот комплекс на згради „Renaissance Residence“ во кој живееше ова семејство за неколку моменти стана масовна гробница, пишува „Гардијан“.

Зградата едноставно била откорната од темел пред сите 12 ката да се наведнат напред, за да се урне.

Семејството Косар, младиот Серџан, неговата мајка Селџан и таткото Серкан, биле закопани во урнатините. Нивните тела беа толку тешко изгорени што нивното семејство во блискиот град Екинци сè уште ги чека резултатите од ДНК тестот за да го потврдат нивниот идентитет пред да организираат погреб.

Братот на Серкан, Ата, кој живее во Екинци, го разбудил силното тресење на земјата. Набрзина се упатил кон местото каде што живеел неговиот брат.

„Попатно видов дека патиштата се блокирани и дека зградите се срушени. Тогаш сфатив колку е силен земјотресот и морав да најдам пат до таму“, рече тој, стоејќи во маслиновата насада во близина на комплексот. на зградите во кои живеел и починал неговиот брат . Луѓето кампуваа во таа маслинка, чекајќи информации за нивните најблиски кои беа потрупани под урнатините.

Кога Ата пристигнал набргу по земјотресот, се обидел да се пробие низ остатоците од зградата, слушајќи ги криците на луѓето кои како него ги барале членовите на своето семејство.

„На секој чекор луѓето плачеа и молеа за помош. Но, комплексот имаше речиси 250 станови, не знаев како да го лоцирам каде му е катот, не знаев како да дознаам дали е жив и дали им требаше мојата помош“, изјави Ата.

„Сè само пропадна и не можев да влезам. Останав таму до осум часот наутро, но никој не излезе“, рече тој.

Комплексот згради требаше да биде „рајско катче“. Така го опишал еден од неговите поранешни жители.

Луксузниот блок е изграден во 2013 година во предградијата на градот Антакија, во провинцијата Хајат. Т

огаш становите се продаваа за околу 150.000 евра, многу поскапо од друго место.

Комплексот имаше сопствен базен, спортски терени и кафулиња. Во него живееле припадници на високата средна класа, професионални спортисти, градежници и слично.

Серкан и Селчан имале свој бизнис кој неодамна го започнале. Увезувале зачини и правеле сосови.

Целосно уништување

Токму рушењето на овој комплекс луксузни станови предизвика огромна тензија во јавноста. Иако беа урнати десетици илјади згради, најмногу прашања се поставуваат за уривањето на релативно новите згради каде становите беа исклучително скапи. Овој комплекс е најдобар доказ за тоа.

И додека властите обвинуваат индивидуални корумпирани градежници, голем дел од јавноста смета дека проблемот лежи во системската корупција во градежниот сектор, што доведува до изградба на небезбедни објекти.

Неполна недела по уривањето на овој комплекс, уапсен е неговиот творец Мехмет Јасар Чоскун. Тој е уапсен на аеродромот во Истанбул и се верува дека се обидел да побегне. Деновиве низ земјата беа уапсени повеќе од сто инвеститори во објекти кои беа целосно уништени.

Чоскун на инспекторите им рекол дека не знае зошто се урна овој комплекс и дека при изградбата ги почитувал сите прописи.

„Немаше никакви проблеми во текот на двегодишната градба, која заврши без ниту еден инцидент. Објектот се користеше десет години, немаше никакви проблеми за тоа време“, рече тој.

Но, поранешните жители на овој блок велат дека и претходно имало проблеми.

„Му кажав на менаџерот дека се исплашив бидејќи ми се чинеше дека темелите се лизгаат. Тој ми се насмеа“, вели Зекија Барац Јигитбаши. Оваа жена се иселила откако видела голема пукнатина на ѕидот во нејзиниот ходник. Заклучила, вели, дека зградата е небезбедна.

„Со денови ги предупредував. И откако истиот управител ми кажа дека се е решено. Кога прашав како го решиле проблемот, ми рече дека инженерите направиле проценка на зградата. Ова им го кажав на соседите, но тие не ми беше грижа“, рече таа.

Парче од рајот стана парче пекол

„Ова парче рај стана парче пекол“, додава тој.

Се проценува дека во зградата имало околу 1.000 луѓе кога се урнала. Сега војници патролираат околу зградата, а членовите на семејството се обидуваат да дознаат нешто со слики од нивните најблиски.

За тоа време, телата се изнесуваат од зградата и се закопуваат без идентификација. Поради ова, членовите на семејството мора да ги ископаат новозакопаните луѓе и да бараат идентификација.

Семејството Косар, исто како и многумина од жртвите, го купиле станот бидејќи сметале дека зградата е безбедна.

„Зградата беше рекламирана како една од најсилните во Антакија, затоа и таму живееја луѓе“, вели Ата, братот на Серкан.

„Тие го избраа за своја безбедност. Тоа беше најскапата зграда во оваа област“, ​​додава тој.

Серкан му се јавил на својот татко, градежник во пензија, да провери се откако се вселиле, пред година и пол.

„Неговиот татко му рекол дека е опасно и дека не треба да живеат таму. Но, брат му не слушал“, вели Ата. „Му рече дека зградата е безбедна, дека има јапонски антишок систем против земјотреси.

Ата укажува на голем број згради во областа и забележува дека ниту една од нив не е урната. Само тој што се рекламира како најјак.

Слични приказни имаат и другите луѓе кои живеат во околината на урнатините, кои пред неколку дена беа луксузни згради.

„Процесот не завршува со апсење на инвеститорот. Тој треба да биде казнет. Но, кој му ги дал дозволите? Мора да се фатат“, вели Иљас Четин додека седи покрај огнот со неговите двајца браќа. Таму кампуваат со денови во надеж дека ќе го најдат телото на четвртиот брат.

Чошкун се обидел да побегне во Црна Гора, таму гради зграда

Црногорскиот портал Прес дошол до информации дека уапсениот Чоскун е еден од сопствениците на фирмата Антис Монтенегро која изградила четирикатница во Будва, со приземје, подрум и подрум.

Интересно е, пишува Блиц, што се работи за зграда која практично виси на карпа над Будва.

„Дали на тој простор е дозволена градба и колку е објектот безбеден за вселување треба да проверат надлежните државни органи. На Фејсбук имаше страница со името на компанијата Антис Монтенегро, но таа страница повеќе не работи. Имаше исто така активна веб-страница и на компанија која исто така е затворена“, пишува Прес.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *