НАТО и ЕУ ветија зајакнување на поддршката за Украина

НАТО и ЕУ ветија зајакнување на поддршката за Украина

НАТО и ЕУ денеска ветија дека ќе ја зајакнат својата поддршка за Украина во борбата против руската инвазија и ќе ја зајакнат соработката меѓу Европа и Алијансата предводена од САД.

„Мораме да продолжиме да го зајакнуваме партнерството меѓу НАТО и Европската унија. И мора дополнително да ја зајакнеме нашата поддршка за Украина“, рече шефот на НАТО Јенс Столтенберг по потпишувањето на заедничката декларација со највисоките претставници на ЕУ. (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy