НЕСЕКОЈДНЕВНА ИЗМАМА ВО СТРУГА: Се јавувал кај фирми и им нудел продажба на градежни материјали – еве колку пари заработил на црн начин

ОВР Струга поднесе кривична пријава против Б.А.(37) од Скопје, А.В.(33) и И.С.(37), двајцата од Пробиштип, поради постоење основи на сомнение за сторени повеќе кривични дела „измама“.

Тие, во текот на јануари и февруари оваа година, со јавувале на мобилни телефони на повеќе граѓани од Струга и Охрид, претставувајќи се лажно како вработени во градежни фирми и им нуделе градежни материјали по поевтини цени.

На тој начин, пријавените се стекнале со противправна имотна корист од 281.600 денари.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ