Од последиците на циклонот Фреди во Малави погинаа над 1.000 лица

Бројот на погинати од циклонот Фреди во Малави се зголеми на над 1.000 лица, а повеќе од половина милион се раселени, изјави претседателот на земјата, Лазарус Чаквера.

-Циклонот погоди околу два милиона лица, додаде тој, пренесува Анадолија.

Претседателот ги повика жителите на Малави да работат заедно додека земјата закрепнува од катастрофата што оштети 405 километри патна инфраструктура, 63 здравствени установи и 500 училишта.

Циклонот Фреди во март протатни низ Мозамбик и Малави, два пати за еден месец, уништувајќи десетици илјади домови и предизвикувајќи огромни поплави.

Во соседен Мозамбик беа уништени повеќе од 33.000 домови, а регистрирани беа уште 76 смртни случаи.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *