Почнува сезоната на младиот кромид: Зошто треба да го вклучите во исхраната?

Со оглед на тоа дека на пазарите веќе можете да најдете младо кромитче, вреди да се истакне низата здравствени придобивки што ги носи за организмот.

Богат е со витамини и минерали кои помагаат во спречување на разни болести, како и со сулфур, бакар, фосфор, калиум, магнезиум, калциум и манган.

Може да се приготвува на разни други начини, но најдобро е да се јаде свеж заедно со долгите зелени листови. Меѓу многуте предности што ги носи за здравјето, се издвојуваат следниве:

Спречува настинки и грип – Бидејќи има антибактериски и антивирусни својства, е одличен лек за лекување на вирусни инфекции и грип. Исто така го намалува вишокот слуз.

Помага во варењето – Можете редовно да консумирате младо кромитче за да ја зголемите брзината на варењето ако страдате од екстремни дигестивни проблеми како гастритис, киселост, запек и други нарушувања. Кромидот содржи влакна кои помагаат во движењето на столицата. Ги лекува отечените црева и го прави вашиот дигестивен систем многу активен. Луѓето со дигестивни проблеми треба да консумираат 20-30 грама младо кромитче двапати на ден, еднаш наутро и еднаш навечер.

Го намалува нивото на шеќер во крвта – Истражувањата покажаа дека сулфурните соединенија присутни во зелениот кромид го намалуваат нивото на шеќер во крвта со зголемување на нивото на инсулин. Инсулинот е неопходен за транспорт на шеќер од крвотокот до клетките на телото.

Добро е за очите – Покрај каротеноидите како лутеин и зеаксантин, зелениот кромид содржи витамин А, кој игра витална улога во одржувањето на нормалниот вид и одржувањето на вашите очи здрави и силни. Исто така се бори и со макуларна дегенерација, состојба која резултира со губење на видот и ги штити очите од воспаление.

Го одржува срцевото здравје – Присуството на антиоксиданси во младиот кромид помага да се спречи оштетување на ДНК и клеточното ткиво со инхибиција на дејството на слободните радикали. Витаминот Ц помага во намалување на високиот холестерол и крвниот притисок во телото, што го намалува ризикот од срцеви заболувања. Соединенијата на сулфур присутни во овој кромид, исто така, помагаат да се намали ризикот од коронарна срцева болест.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ