Поскапуваат горивата од полноќ

Регулаторна комисија за енергетика донесе одлука со која од полноќ поскапуваат нафтените деривати. Така, цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,50 ден/литар. За два денари поскапуваат бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1). Цената на дизел горивото од полноќ се зголемуваат за 2,5 денари, а мазутот М-1 НС, се зголемува за 1,040 ден/кг.

Цени на горивата кои важат од полноќ:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС–95 – 82,50 (денари/литар)

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС–98 – 85,00 (денари/литар)

– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е В) – 76,50 (денари/литар)

– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 75,00 (денари/литар)

– Мазут М-1 НС – 46,720 (денари/килограм)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ