ПОВРАТЕНИ 5 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ОД ИМОТОТ НА FTX, ќе се офајдат ли доверителите?

Претставниците на FTX кои го надгледуваат банкротот на компанијата повратиле над 5 милијарди долари во готовина и други ликвидни средства кои може да се искористат за да се отплатат доверителите, изјави адвокатот на пропаднатата крипто фирма за време на сослушувањето на судот за стечај во средата.

Тоа обелоденување значително го зголемува проценетиот износ на средства што FTX тврди дека ги држи. Минатиот месец адвокатите на FTX поднесоа документи кои покажаа дека компанијата и нејзините филијали имаат вкупно 1,2 милијарди долари во готовина.

Адвокатите, исто така, рекоа дека идентификувале повеќе од 9 милиони доверители – многу повеќе од претходните проценки за околу 1 милион.

Останува нејасно колку доверителите ќе добијат назад од средствата што беа замрзнати откако тргувањето беше стопирано бидејќи FTX почна да се распаѓа во ноември. Фирмата поднесе барање за стечај на 11 ноември во екот на катастрофалниот криза со ликвидноста.

Оттогаш, ко-основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид, е обвинет за организирање на она што обвинителите го нарекуваат една од „најголемите финансиски измами во американската историја“.

Тој минатата недела се изјасни за невин по осум точки од обвинението за измама и заговор пред федералниот суд во Њујорк. Обвинителите велат дека Bankman-Fried ги измамил клиентите и инвеститорите во FTX, крадејќи депозити во вредност од милијарди за да ги покрие загубите во неговиот хеџ фонд, Alameda Research, додека ги лажел инвеститорите за операциите на FTX.

Имплозијата на FTX се очекува да ги избрише нејзините капитални инвеститори, од кои десетици беа идентификувани во судските поднесоци оваа недела. Тие вклучуваат познати личности како ѕвездата на НФЛ Том Брејди и супермоделот Жизел Бундхен.

Одделно во средата, Њујорк Тајмс побара од судијата што го надгледуваше кривичното дело против Банкмен-Фрид да ги одпечати судските записи во кои се идентификуваат две лица кои се согласиле да ја потпишат неговата висока обврзница од 250 милиони долари.

Има четворица потписници на обврзницата, вклучително и родителите на Банкмен-Фрид, кои го искористија нивниот дом за да обезбедат ослободување на нивниот син. Според условите на неговата кауција, ниту Банкмен-Фрид, ниту ко-потписниците нема да мора да платат никаков износ од таа обврзница, освен ако Банкмен-Фрид не се појави на суд или не ги прекрши другите услови поставени од судијата.

Банкмен-Фрид го предаде пасошот и мора да остане во домашен притвор во домот на неговите родители.

Неговите адвокати побараа од судијата да ги измени имињата и адресите на двајцата неидентификувани потписници поради грижа за нивната приватност и безбедност.

Судијата Луис Каплан првично се согласи да ги измени имињата, но рече дека ќе им даде на сите заинтересирани страни до четврток да побараат нивно отпечатување. Иннер Сити Прес, локален медиум, исто така побара од судијата јавно да ги објави имињата.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *