Препораки на нутриционистите за време на топлите денови: Во лето телото бара полесна храна

Секоја сезона со себе носи свои особености и бара специфичен начин на исхрана поради специфичните потреби на организмот поради надворешните фактори.

Бидејќи жешките летни денови конечно пристигнаа, многу е важно исхраната да ја прилагодите на моменталните услови, за вашето тело да може што полесно да ги толерира високите летни температури.

Токму покачените летни температури, кои резултираат со зголемена телесна температура, а потоа и потење, може да доведат до прекумерно губење на телесните течности, односно до дехидрација на телото. Симптоми на дехидрација се главоболка, сува кожа, сува уста и јазик со густа плунка, забрзано чукање на срцето, грчеви во нозете и рацете, гадење, повраќање.

Особено чувствителни на дехидрација се децата, постарите лица и лицата со ослабен имунитет. Затоа, во лето, пред сѐ, многу е важно да се грижите за правилна и доволна хидратација на организмот.

Водата е најдобриот пијалак за рехидратација, без дополнителни калории. Во текот на летните месеци обидете се да пиете минимум 8-10 чаши вода дневно, што секако ќе ги прилагодувате на нивото на физичка активност, бидејќи дополнителната физичка активност ја зголемува потребата за вода која се губи со потењето.

Покрај водата, зголемената потреба за течност во летниот период може да се компензира со дневен внес на сезонско овошје и зеленчук богати со вода (лубеница, јагоди, диња, праска, домат, краставица, пиперка, зелена салата…) и незасладени цедени овошни сокови, ароматизирани води, изотонични пијалаци, особено ако се занимавате со енергична физичка активност, потоа ферментирани млечни производи со мала содржина на маснотии, но и супи и чорби од зеленчук, кои исто така ќе ги компензираат електролитите изгубени со потење.

Покрај доволната хидратација на организмот, во летниот период треба да внимаваме и исхраната да се базира на лесна, лесно сварлива храна, богата со растителни влакна. Особено во лето, телото природно бара храна со помала количина на масти, но богата со влакна, витамини, минерали и вода.

Затоа, потрудете се да вклучите што повеќе сезонско овошје и зеленчук во вашите летни менија, кои ги има во изобилство во овој дел од годината. Се препорачува да се јадат неколку лесни оброци дневно (три главни оброци и две ужинки) со цел да се забрза метаболизмот и да се стимулира варењето, без чувство на тежина и да се зголеми енергијата и виталноста.

Направете вашите оброци да изгледаат што е можно пошарено, подгответе лесни салати од зеленчук како прилог, но и како главно јадење со додавање на цели зрна, мешунки, посно месо, живина или риба.

За ужина подгответе разновидни овошни салати од овошје од сите бои, за да се снабдите со витамини, минерали и доволно количество антиоксиданси, кои особено ни се потребни во лето во борбата против слободните радикали, создадени како резултат на изложеноста на штетното сончево зрачење.

Бидете креативни, понудете им на децата поздрава алтернатива на класичните слатки од продавница, за ужина направете домашен сладолед или јогобела од бобинки и јогурт со малку маснотии или енергетски плочки од житарици и комбинација од бобинки, сушено овошје и јаткасти плодови.

Избегнувајте масна и преработена храна

Секогаш, но особено во лето, треба да избегнувате големи оброци, пржена, масна и тешко сварлива храна, пресолена и презачинета храна, сушено месо и индустриски преработена храна, засладени сокови, но и прекумерни количини на алкохолни пијалаци и пијалаци богати со кофеин, поради ризикот од дехидрација на телото.

Масната и тешко сварливата храна го оптоварува варењето, предизвикува зголемено потење и може да доведе до дехидрација, а на крајот и до таложење на вишок масно ткиво, кое никому не му е потребно во топлите летни денови.

Доколку летото го дочекате со вишок килограми, нема потреба да се грижите – оваа сезона е идеална за топење килограми бидејќи нуди бројни активности на отворено како трчање, возење ролери, возење велосипед, пливање, планинарење, работа во градината и многу други активности кои заедно со хранливо богатата и лесна летна диета ќе ви помогне побрзо и полесно да се ослободите од вишокот килограми, но и да го подобрите имунитетот и општата здравствена состојба.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ