Прв случај на пациент со тројна вирусна инфекција во Романија

Во Романија е регистриран прв случај на пациент со тројна вирусна инфекција – САРС-КоВ-2, грип и респираторен вирус.

Станува збор за 58-годишен маж, хоспитализиран во болницата за инфективни болести во Јаши. Заболениот има пропратни заболувања како хипертензија, дијабетес тип 2, патолошка дебелина, што значи значително намалување на неговиот имунитет, информираат од медицинската установа.

Во меѓувреме, министерот за здравство Александру Рафила рече дека нема да бидат воведени никакви ограничувања во Романија во контекст на новиот бран коронавирус од Кина.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *