СЕ ЗАТВОРААТ СКИЈАЧКИТЕ ЦЕНТРИ ШИРУМ ЕВРОПА-Еве кои се причините

Недостигот на снег предизвикува загриженост за скијачките центри низ Европа.

Многу од пониските станици се затвораат – поради што многумина се загрижени за краткорочните планови за одмор и долгорочните економски влијанија, особено во планинските региони, јавуваат странските медиуми.

Франција го доживеа своето најтопло време од 1997 година со температури најмалку 7 или 8 степени над нормалата, што доведе до недостаток на снег во планините.

Splügen-Tambo, беше едно од првите одморалишта што беше затворено во понеделникот, според соопштението:

„За жал, поради недостаток на снег, обилни врнежи и високи температури, мораме да го затвориме нашиот ски-центар до понатамошно известување. Веќе не можеме да ги подготвуваме патеките бидејќи имаме премногу вода… а снегот не замрзнува на ноќ“, се вели во него.

„Сè уште не можете да избегате од фактот дека насекаде на Алпите длабочината на снегот е под стандардот во оваа фаза од сезоната“, вели еден од директорите на компанијата за скијачки одмори наречена Snov-Vise.
Нема снег – причината се климатските промени

„Потребно е повторно да падне поголемо количество снег за да се избегнат понатамошни проблеми“, вели тој.

Ваквите можности се евидентни низ цела Европа, вели тој и додава дека ја доживуваат истата ситуација како и нивните соседи – Швајцарците, Италијанците и Австријците.

Иса Кастелви работи како менаџер на училиште за скијање и сноуборд во одморалиште на Пиринеите.

Температурите таму, вели таа за CNN Travel, повеќе личат на пролет отколку на почетокот на јануари. Иако има малку снег, тој не е „најдобар“ и одморалиштето го чувствува ударот, дури и ако не е затворен, а резервациите сè уште доаѓаат.

Имавме многу откажувања“, додаде Кастелви.

Само еден од трите скијачки центри и само четвртина од скијачките патеки на Пиринеите беа отворени во декември поради лошите снежни услови.

Низ Алпите во Швајцарија, британскиот пензионер Марк Бенет живее во мало село во близина на Луцерн, на дното на скијачката област Клевеналп-Стокхут и вели дека не се сеќава на вакво нешто.

„Тие го затворија одморалиштето за да се обидат да го спуштат снегот за Божиќ и Нова Година, но сè исчезна. многу необична ситуација“, вели тој.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *