УНХЦР: Војната во Украина предизвика најголем бран бегалци од Втората светска војна

УНХЦР: Војната во Украина предизвика најголем бран бегалци од Втората светска војна

Агенцијата за бегалци на Обединети нации (УНХЦР) соопшти дека руската инвазија врз Украина предизвикала најголем бран бегалци од Втората светска војна.

– Повеќе од 7,9 милиони луѓе ја напуштиле земјата досега, а уште 5,9 милиони се раселени во Украина, изјави претставникот на УНХЦР во Германија, Катарина Лумп.

Таа додаде дека поради руската инвазија има 14 милиони бегалци, што е повеќе од една третина од вкупното население на Украина, која има 41 милион жители.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy