ВИДЕО: Метеорит влезе во атмосферата и го осветли небото над Ла Манш

ВИДЕО: Метеорит влезе во атмосферата и го осветли небото над Ла Манш

Мал метеорит утринава влезе во атмосферата на Земјата и можеше да се види како го осветлува небото над Ла Манш, наликувајќи на ѕвезда којашто паѓа.

Метеоритот, инаку голем околу еден метар, е виден утрово нешто пред 03:00 часот по средноевропско време.

Сѐ тоа најјасно можеше да се во јужна Англија и северна Франција. Паднатото вселенско тело е наречено „Сар 2667“.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy