Зеленски предупредува: Русија се подготвува за голема офанзива

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно предупреди дека Русија е подготвена да започне голема офанзива.

– Не се сомневаме дека Русија ќе ги фрли сите преостанати карти на маса и ќе ги собере сите што може за да се обиде да го сврти текот на војната и барем да го одложи својот пораз, рече Зеленски во своето редовно ноќно видео обраќање.

– Мораме да го нарушиме ова руско сценарио. Се подготвуваме за тоа. Терористите мора да загубат. Секој обид за нивна нова офанзива мора да пропадне, продолжи тој.

Украинската војска соопшти дека извршила напад што резултирал со загуба на руска опрема и можен персонал во близина на Макијевка, но без да даде повеќе детали.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *