Блумберг: Индија запре со увоз на руско оружје поради загриженост од западни санкции

Индија запре со увоз на руско оружје поради загриженост од западни санкции против властите на земјата, соопшти денеска Блумберг повикувајќи се на извори во Владата на Индија.

Се наведува дека Русија веќе цела година не може да добие исплата од две милијарди долари за оружје наменето за Индија.

Според агенцијата, Индија не сака да врши исплата на Русија во долари за да се избегне санкции од САД. Русија, пак, не сака да прими исплати во индиски рупи поради нестабилност на таа валута.

Сега Индија се обидува да најде начин како да го плати за веќе договорена линија на оружје, два ракетни систем за воздушна одбрана С-400 и резервни делови, а да не се најде под санкции. Еден од можните варијанти е сметкита да се израмнат со бартер, пишува Блумберг.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *