Двајца млади полицајци (27 и 25) загинаа откако пијана и издрогирана жена се заби во полициски автомобил во Италија

Двајца млади карабинери загинаа вчера во Италија кога жена удрила во нивното службено возило, а според медиумите била под дејство на алкохол и дрога.

Франческо Фераро (27) и неговиот колега Франческо Пасторе (25), двајца карабинери, загинаа вчера во судир на државниот пат 91 во Италија.

Двајца карабинери загинале во тешка сообраќајна несреќа што се случила покрај државниот пат што ги поврзува Еболи и општината Кампанија, во провинцијата Салерно.

Во службеното возило што дежурало на станицата Кампања удрил бел теренец „Ренџ Ровер“ управуван од жена. Возилото на карабинерите било целосно уништено, јавуваат италијанските медиуми. Третиот полицаец кој бил во возилото е тешко повреден.

Жената во џипот потоа удрила во друго возило во кое се наоѓал постар маж. Во несреќата и тој е повреден. Со повреди се здобиле и сопатниците во џипот кои се пренесени во болница.Медиумите јавуваат дека жената која била зад воланот била позитивна на алкохол и дрога. Регионот на Пуља, каде што се родени младите полицајци, жали за нивната загуба. И двајцата служеле во касарната Кампанија, во провинцијата Салерно. Истрагата продолжува.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ