Јапонија лансираше сателит со кој ќе ја надгледува Северна Кореја

Јапонија лансираше сателит со кој ќе ја надгледува Северна Кореја

Јапонија денеска успешно лансираше ракета во вселената, која нoси сателит наменет за собирање информации за движењата на воените објекти во Северна Кореја и за подобрување на одговорот на природни катастрофи.

– Ракетата Х-2 A лансирана од компанијата „Мицубиши хеви индустрис“ (Mitsubishi Heavy Industries) успешно го напушти космодромот Танегашима, југозападна Јапонија, носејќи го сателитот ИГС-Радар 7, кој непречено влезе во планираната орбита, соопшти компанијата.

Сателитот може 24 часа дневно да собира снимки од Земјата, дури и во најнеповолни временски услови, како и да предупреди на евентуален ракетен напад или природна катастрофа.

– Владата максимално ќе ги искористи ИГС-Радар 7 и другите сателити за да ја подобри националната безбедност на Јапонија и успешно да се соочи со кризи, изјави јапонскиот премиер Фумио Кишида по повод успешното лансирање на сателитот.

Мицубиши исто така подготвува нова ракета Х3 за пробен лет во февруари, а таа ќе биде наследник на ракетата со течно гориво Х-2 A, која ќе биде повлечена во 2024 година.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy