КУЧЕ СПАСЕНО 200 ЧАСА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ Слушнале лаење, а потоа се појавило слатко кученце, час подоцна следело уште едно чудо (ФОТО)

Португалски спасувачки тим во турската провинција Хатај во вторникот спаси куче по име Тарчин, кое беше под урнатините околу 200 часа по разорниот земјотрес на 6 февруари, објавија локалните медиуми.

Повеќе од една недела по земјотресот што ја погоди југоисточна Турција, португалски тим спаси златен ретривер од урнатините во областа Антакија, објави португалската национална новинска агенција (Луса).

Тимот слушнал лаење. Отпрвин не можеле да препознаат од каде доаѓа звукот, но на крајот сфатиле дека доаѓа од урнатините, јавува Анадолија.

Со правење дупка во ѕидот, тимот успеа да отвори премин за Тарчин да избега од урнатините.

Видно ослабен, Тарчин имал повреди и на муцката и шепите, што е знак дека „се обидувал да го пробие ѕидот и да најде излез“, изјави за Луса координаторот на тимот на португалската републиканска гарда Андре Роза.

Еден час откако бил спасен, на Тарчин му се придружил неговиот сопственик Танер, кој му се заблагодарил на тимот за спасувањето.

Antakya, Türkiye
A Portuguese rescue team member rescues a dog named Tarcin in a building that collapsed during the earthquakes.

Photograph: João Relvas pic.twitter.com/3SYMHYeiyy

— Türkiye_Pics 🇹🇷 (@Turkey_Pics) February 15, 2023

Филипе Мело, еден од членовите на португалскиот спасувачки тим на теренот, рече дека тоа биле моментите што ги охрабриле да продолжат и напорно да работат.

Португалски спасувачки тим пристигна во Турција минатиот четврток со 13 тони опрема и шест кучиња спасувачи.

Antakya, Turkey
The Portuguese team with Tarcin the dog.

Photograph: João Relvas/EPA pic.twitter.com/oz7SVh0boW

— Abdulsatar Bochnak (@AbdulsatarBoch1) February 15, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *