МРТВИ СЕ ВАДАТ СЕКОЈ ДЕН – бројот на жртви од земјотресот во Турција повторно вртоглаво порасна, еве колку од нив се странци

МРТВИ СЕ ВАДАТ СЕКОЈ ДЕН – бројот на жртви од земјотресот во Турција повторно вртоглаво порасна, еве колку од нив се странци

Бројот на жртви од разорниот земјотрес што минатиот месец ја погоди јужна Турција се зголеми на 48.448, од кои 6.600 се странци, изјави денеска турскиот министер за внатрешни работи Мехмет Нури Ерсој.

„Повеќето од загинатите странци се наши сириски браќа и сестри“, рече Ерсој на прес-конференција во најтешко погодената провинција Малатија.

Тој додаде дека работата на отстранување на урнатините продолжува, пренесува „Анадолија“.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy