Никогаш не ги мијте овие намирници пред да готвите, тоа може да биде опасно за вашето здравје

Иако повеќето луѓе мислат дека сè треба да се измие бидејќи чистото е синоним за здраво, тоа не е секогаш точно, особено кај храната каде што постои можност за потенцирање на бактерии и случаи на труење со храна.

Иако сме научени дека миењето на храната е неопходно и неизбежно, тоа не е случај со сите состојки што ги подготвуваме во кујната. Имено, експертите за храна објаснија кои се правилата за миење на храната, односно која храна не треба да се мие пред да се готви, а која треба да се мие, пишува 24сата.

Пилешко

При перење на сирова живина поради прскање на вода, бактеријата Campylobacter се шири по капка, посочува агенцијата Food Standards од Велика Британија.

Откриле дека две петтини од луѓето перат сурово пилешко и дури потоа го готват. Сепак, тие наведуваат дека капките вода што отскокнуваат се одговорни за пренесување на споменатите бактерии на кожата, работните површини, облеката и опремата во кујната.

Според FSA, забраната за перење сирова живина треба да се сфати сериозно бидејќи кампилобактеријата може да резултира со опасни болести, па дури и смрт. Она што можете да го направите е да бидете сигурни дека пилешкото што го подготвувате е добро печено или сварено и добро да ги миете рацете откако ќе ракувате со месото.

Друго месо

Забраната за перење важи и за месото како говедско, свинско и јагнешко, бидејќи при миењето се шири и бактерии низ кујната. Лесно е да се ослободите од бактериите на месото – со готвење или печење, главната работа е дека температурата е висока.

Добро би било вишокот сок од месото да се избрише од површината со хартиени крпи пред да се готви, а по ракувањето со месото задолжително измијте ги рацете со топла вода и сапун.

Тестенини

Водата од тестенините го отстранува скробот, што помага подобро да се впие сосот што ќе го послужите со него, често наведуваат многу искусни готвачи. Исто така, не го мијте по готвењето. Исклучок се само тестенините што сте ги зготвиле за салата или вок што ќе ги завршите во тава.

Печурки

Оваа храна, поради својата сунѓереста структура со исклучителна моќ на апсорпција, никогаш не треба да се мие или потопува во вода. Ако се валкани, внимателно отстранете ја нечистотијата со нож или хартија. Треба да се лупат само ако ја смениле бојата.

Јајца

Експертите споменуваат посебна супстанца која се става на јајцата во индустриското производство и продажба, а нејзината цел е да ги заштити јајцата од бактерии. Водата ја уништува оваа заштита, па затоа јајцата не треба да се мијат, туку нормално да се варат и потоа да се лупат.

Ги лупиме овошјето и зеленчукот

Ова правило важи за она што го лупиме, како компири или кромид. Меѓутоа, ако се работи за овошје како лубеница или лимон, тогаш измијте ги пред да ги консумирате бидејќи бактериите од кожата лесно можат да навлезат во внатрешноста преку нож.

Конзерви

Бактериите не можат да навлезат во конзервирана храна, поради што можат да траат толку долго. Но, измијте ги рацете пред да го отворите капакот.

Малкумина ги знаат и ги почитуваат правилата за миење јаткасти плодови, иако здравствените експерти го нагласуваат тоа. Имено, дури и да се излупени (ф’стаци, кикирики и сл.), никогаш не се знае како се складирани и транспортирани. Знаат и да си вбризгаат киселина која штити од паразити, но може да му наштети на здравјето на луѓето.

Суво овошје

Сметаат дека е исклучително валкано, а тоа особено се однесува на овошјето на големо. Можете исто така да го оставите да се впие и да се исуши и ќе биде исто толку вкусно и поздраво.

Ориз

Неодамнешните истражувања покажаа дека вообичаениот начин на готвење ориз – кој се наоѓа во сад со зовриена вода додека не испари – ги изложува оние што го јадат на траги од отровен арсен. Имено, го контаминира оризот при одгледувањето, а е резултат на индустриски отрови и пестициди.

Арсенот, дури и во трагови, е поврзан со зголемен ризик од срцеви заболувања, дијабетес и рак, како и со развојни проблеми и е најопасен за децата, предупредува Енди Мехарг, професор по биолошки науки на Универзитетот во Белфаст.

Оризот треба да се остави да кисне преку ноќ, а наутро да се исплакне под вода и потоа да се свари – со тоа се намалува количината на токсини во него за дури 80 проценти.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ