Нов Зеланд ги откажа летовите поради очекуваниот циклон

Националниот авиопревозник на Нов Зеланд денеска откажа десетици летови додека жителите на Окленд се подготвуваат за поплави од циклонот Габриел, две недели откако најголемата бура во земјата го поплави најголемиот град во земјата, при што загинаа четири лица.

Ер Нов Зеланд соопшти дека ги откажал сите домашни летови до и од Окленд, Туаранга, Хамилтон и Таупо до пладне во вторник, како и многу меѓународни летови, но дека некои меѓународни линии ќе продолжат иако летовите до Окленд може да бидат пренасочени кон други градови.

Циклонот Габриел денеска го погоди северниот дел на Нов Зеланд, а утре се очекува да наврнат повеќе од 250 милиметри дожд во Окленд. Ветрот ослабе кога циклонот се намали, а налетите се очекува да достигнат околу 130 километри на час.

Според прогнозата на MetService, се очекуваат обилни врнежи од дожд, ветер и високи бранови. На северот на Нов Зеланд некои патишта веќе се затворени поради поплави и ветрови, а илјадници домаќинства се без струја.

Новозеландскиот премиер Крис Хипкинс ги предупреди граѓаните да се подготват навреме, дури и за случај на евакуација.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *