Нoв земјотрес од 5,6 степени ја погоди централна Турција

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот бил на длабочина од 2 километра.

Според најновите информации, над 4.300 луѓе загинале во вчерашниот разорен земјотрес во Турција и во Сирија.

Бројот на загинати во Турција од силен земјотрес со интензитет од 7,8 степени според Рихтер се искачи на 2.921, објави денеска тамошната агенција за помош АФАД.

Новиот број го донесе потврдениот број на загинати во Турција и соседна Сирија на 4.365, по земјотресот што се смета за најсилниот што го погодил регионот во изминатите речиси 100 години.

Најмалку 5.606 згради се урнаа во земјотресот, соопшти турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби. Вкупно 19.574 спасувачки персонал работат во областа на земјотресот за да ги санираат последиците, се вели во соопштение.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *