Руски удари врз голем број украински региони, има прекини на снабдувањето со струја

Руски удари врз голем број украински региони, има прекини на снабдувањето со струја

Руската војска утрово изврши ракетни напади врз голем број украински региони, вклучително и црноморското пристаниште Одеса и вториот по големина град во Украина, Харков, соопштија регионалните власти. Експлозии се регистрирани и во главиот град Киев.

Нападите погодија широк опсег на цели, вклучувајќи градови кои се протегаат од Житомир и Ривне на запад до Дњепар и Полтава во централна Украина.

Гувернерот на регионот Одеса, Максим Марченко, изјави дека во масовен ракетен напад е погодена енергетска централа во пристанишниот град, што предизвика прекин на електричната енергија.

„Како резултат на масовниот ракетен напад беше погодена енергетската инфраструктура во регионот, како и станбени згради“, објави Марченко на Телеграм. Тој рече дека противвоздушните единици собориле некои проектили и дека може да следат уште напади.

„За среќа, нема жртви. На сила се рестрикции за електрична енергија“.

Гувернерот на регионот Харков, Олех Синехубов, изјави дека градот и регионот биле погодени од околу 15 проектили.

„Инфраструктурата повторно беше меѓу целите. Се собираат информации за жртви“, објави тој на Телеграм.

Уште еден удар е регистриран во централниот град Дњепар и во западните градови Луцк и Ривне.  (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy