Силјановска и Пендаровски влуваат во втор круг од претседателските избори

Кандидатите Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Стево Пендаровски од СДСМ ќе се соочат во вториот круг од претседателските избори.

Ова доаѓа откако тие освоија најголем број гласови, од пребројани 3.349 од 3.508 избирачки места според податоците на Државната изборна комисија, односно Силјановска Давкова која освои 348.452 гласови, двојно повеќе од Пендаровски кој освои 173.034 гласови.

По изборите, Силјановска Давкова им се заблагодари на граѓаните за поддршката и најави ист пристап и во вториот круг.

Претседателот на ДИК, Александар Даштевски оцени дека изборниот ден минал мирно, а граѓаните гласале достоинствено.

Вториот круг од изборите ќе се одржи на 8 мај, заедно со парламентарните избори.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ