СВЕТОТ ВО ШОК – бебето Аја родено под урнатините веќе не е во болницата, за него се тепале вработените и имало обид за киднапирање!

Сириското бебе родено под урнатините на семејна куќа чие цело семејство загина во разорниот земјотрес минатата недела, здравствените власти го преместија на безбедно место.

Секретаријатот за здравство во регионот Африн презеде мерки на претпазливост за да го заштити девојчето Аја од можно киднапирање или измама за посвојување, изјави извор за Би-Би-Си.

Во понеделникот, избувна насилен инцидент во болницата во регионот под контрола на бунтовниците каде што таа се лекуваше.

Медицинскиот техничар, заедно со двајца вооружени лица, наводно го претепале началникот.

Секретарот за здравство д-р Ахмад Хаџ Хасан ги негираше наводите што се појавија на социјалните мрежи дека станува збор за осуетен обид за киднапирање на Аја.

„Наводите за киднапирање се недоразбирање. Ова беше внатрешна работа во болницата и нема никаква врска со бебето“, изјави тој за Би-Би-Си.

Илјадници луѓе се понудија да го посвојат бебето минатата недела, бидејќи нејзината приказна беше покриена од бројни локални и меѓународни медиуми.

Сепак, Секретаријатот за здравство е решен да ја стави нејзината благосостојба на прво место и да продолжи со претпазливост во процесот на посвојување, според изворот.

Мајката на Аја се породила набргу откако нивната семејна куќа во градот Џиндаирис била уништена од земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди јужна Турција на 6 февруари.

Таа починала по породувањето, а Аја сè уште била поврзана со папочната врвца кога спасувачите ја пронашле.

Драматично видео објавено на социјалните мрежи покажува како маж носи бебе, покриено со прашина, веднаш откако било извлечено од урнатините.

Во земјотресот загинаа и таткото на Аја, четирите браќа и сестри и една тетка.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *