Видео од спасувањето на 17 годишното девојче по 248 часа

Спасувачките екипи ја спасија 17-годишната Алејна Олмез во турската област Кахраманмараш од под урнатините на зграда, 248 часа по разорните земјотреси кои ги потресоа јужните делови на Турција, јави агенцијата Анадолија.

На единаесеттиот ден од земјотресите, продолжуваат операциите за пребарување и спасување во овие подрачја.

Спасувачките тимови ја лоцираа девојката која била затрупана под урнатините на зграда во подрачјето на Дукадироглу. По нејзиното лоцирање, спасувачите успеаја жива да ја извлечат 17-годишната Олмез која потоа е пренесена во болница.

📌248 saat sonra gelen mucize

17 yaşındaki Aleyna Ölmez’in enkazdan çıkarılma anları. pic.twitter.com/7ScoJKuItZ

— Ali (@aliucpunar58) February 16, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *