Локални

СВР Охрид со засилени контроли – 12 автобуси исклучени од

На 01.12.2021 на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени сообраќајни контроли  на автобуси и други моторни возила што вршат јавен превоз на патници. Притоа, од 51 контролиран автобус, 47 се упатени на технички преглед (Охрид-12, Струга-11, Кичево-19, Дебар-05). Кај 7 автобуси констатирани се неисправни уреди за запирање (Охрид-03, Струга-03, Кичево-01), а кај 5 автобуси […]Повеќе

Струга

Лабуништа Хуманитарен Турнир во мал фудбал

На 27 и 28 декември ке се организира Хуманитарен Турнир,во спортската сала во Лабуништа турнирот ке трае 2 дена. На турнирот ќе учествуваат ЕКИПИ само од Лабуништа и играчи од Лабуништа Екипите имаат право да пријават до 10 играќи,цена по екипа 50 Евра,Средствата ке бидата наменети за хуманитарни цели,Кој сака може да биде спонзор,Награди за […]Повеќе

Балкан

Словенија е најбезбедна земја во регионот

Либија, Авганистан и Сомалија се најопасните земји во светот, додека Финска, Норвешка и Исланд се оценети како најбезбедни. Тоа го покажуваат податоците на безбедносните експерти на компанијата International SOS and Control risk, која се грижи за медицинска и безбедносна помош. Земјите означени со темно црвена боја на интерактивната мапа се најлошо оценети, додека оние означени […]Повеќе

Струга

Утре патот Лабуништа-Подгорци ќе биде затворен за сообраќај

ИЗВЕСТУВАЊЕ!!! Се известуваат жителите на Лабуништа и с.Подгорци дека заради бетонирање патот Лабуништа-Подгорци ќе биде затворен за сообраќај од утре 02.12.2021 од 08:00 наутро со времетраење од неколку часа. – информираат од ЈКП Хигиена ЛабуништаПовеќе

Македонија

Фото: Маврово во полн зимски сјај, има 22 сантиметри снег

Најстудено утринава е во Битола каде се измерени -10 степени. Утринските температури во целата држава се под нулата освен во Дојран каде според Управата за хидрометеоролошки работи е измерен еден степен над нулата. Во Берово утринската температура е -8 степени, во Маврово и Попова Шапка -7, во Крива Паланка и Крушево -6, во Петровац кај […]Повеќе

Балкан

ВИДЕО: Романски автобус се запали во Бугарија

Автобус со романска регистрација се запали меѓу Гурково и Пчелиново кај „Паса на Република“, дозна бугарската „НОВА“. Во автобусот бил само возачот. Никој не е повреден. Во овој момент продолжува гаснењето на пламените јазици. Затворен e за сообраќај патот „Пасажот на Републиката“. МВР на Бугарија дознало за инцидентот во 18.40 часот. Повеќе

Македонија

Во текот на ноќта се очекува и снег

Облачно со врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе преминат во снег и на некои од повисоките места. Ќе дува умерен до повремено засилен ветер претежно од јужен правец. Врнежите преку ноќта ќе се поинтензивни и во источните делови. Ќе дува умерен, на места засилен ветер од јужен правец. Утре претпладне облачно со […]Повеќе

Балкан

Апокалиптични снимки од Истанбул: Загина жена во страшното невреме (ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина денеска во силното невреме кое го зафати Истанбул и предизвика хаос во петнаесетмилионскиот град, а повредени во невремето имало и во други делови на Турција. Една жена загинала во квартот Есенјурт во Истанбул, кога врз неа и нејзиното дете се урнал дел од покривот, јави државната агенција Анадолија. Детето ги преживеало […]Повеќе

Балкан

Снежно невреме зафати делови од Словенија

Големите снежни врнежи во некои делови на Словенија го отежнаа сообраќајот, а сите зимски служби и пожарникарите имаа полни раце работа. Најтешко е во општините Солчава, Велење, Војник, Крањ, Подвелка, Равне, Жалец и Марибор. Како што се наведува, до надлежните служби биле пријавени 17 инциденти, а покрај професионални противпожарни единици, ангажирани се и 11 доброволци. […]Повеќе

x