Струга

Водата од струшкиот водовод забранета за пиење

Поради обилните врнежи од дожд што го зафатија струшкиот регион, водата во општина Струга е загадена и не може да се користи за пиење, соопшти јавното претпријатие „Водовод и канализација“. Од претпријатието апелираат до граѓаните да не ја користат водата од градскиот водовод до нејзиното прочистување, за што дополнително ќе известат. Повеќе

Струга

Стружанец со „ландровер“ излетал од патот

Вчера на регионалниот пат помеѓу село Подмолје и влез за автокампот „Андон Дуков”, патничко возило „ландровер”, со охридски регистарски ознаки, управувано од К.Т.(76) од Струга излетало надвор од коловозот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобиле возачот и сопатничката С.Т.(75) од Струга, констатирани во Специјалната болница „Св.Еразмо”. Извршен бил увид на местото на несреќата […]Повеќе

Македонија

Од утре снег и на пониските места

Днес ќе има повремени врнежи од дожд, на планините од снег, кои на места ќе бидат пообилни и поројни. Поради продор на студена воздушна маса, во текот на ноќта врнежите ќе преминат во снег и на повисоките места, а снег ќе провејува и на некои пониски места во западните и северните делови. Утринските температури ќе […]Повеќе

Свет

(Видео) Силен земјотрес од 7,3 степени по Рихтер го погоди

Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала го погоди северниот дел на Перу. Епицентарот на потресот бил на 37 километри од местото Баранка, на длабочина од 100 километри. Земјотресот е почувствуван и во Еквадор, Бразил и Колумбија. Се уште нема информации за човечки жртви или материјална штета.Повеќе

Струга

Физички нападнале 57-годишно лице од Струга, а потоа му го

ОВР Струга поднесе кривична пријава против Е.Ј.(34) од Прилеп и И.У.(40) од Велес, двајцата со привремен претстој во Струга, поради  постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „тешка телесна повреда“ и „одземање моторно возило“.   Тие, казнените дела ги сториле на 02.11.2021 година во 23.40 часот во струшката населба „Плитишта“ каде, со метални предмети […]Повеќе

Свет

Холандија од утре воведува нови мерки: Кафулињата се затвораат по

Холанската влада донесе одлука од утре да воведе дополнителни ограничувања, вклучувајќи и ноќно затворање на кафулињата, рестораните и повеќето продавници, за да го запре рекордниот раст на случаите на Ковид-19, што се заканува да го урне здравствениот систем на земјата. До зголемување на бројот на новозаразени лица во Холандија, што е најлошо во Западна Европа, […]Повеќе

Македонија

Од болницата „Пирогов“ отпуштени двајца од повредените во автобуската несреќа

Двајца од граѓаните на Северна Македонија повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од софиската болница „Пирогов“. Како што јави дописникот на МИА од Софија, отпуштените пациенти се стабилни и во добра општа состојба. Се очекува тие да бидат преземени за натамошно набљудување во медицинските установи во Северна Македонија. Д-р Анастасија Викторова од Клиниката […]Повеќе

Балкан

(ВИДЕО) Со калашников изрешетан автобусот во Косово, четири загинати, меѓу

Најмалку четири лица загинаа во пукање врз автобус со ученици во селото Глоѓане кај Дечани. Во автобусот е пукано од калашников јавува Економија онлајн. Возачот и кондуктерот на автобусот загинале на лице место, а подоцна на повредите им подлегнале двајца тинејџери на возраст од 17 и 18 години. Автобусот сообраќал од Дечани кон Глоѓане, а […]Повеќе

Магазин

Рецепт за неодоливи триаголници со месо од готови кори: Брзо,

Питите се релативно брзо јадење за подготовка, а секогаш ги обожуваат луѓето на кои им ги нудите – прекрасен избор се и за појадок и за вечера. Состојки: – 500 грама кори за пита;– 2 средни главици кромид;– 500 грама мелено јунешко месо;– 1 чаша кисела павлака;– 3 јајца;– 200 милилитри кисела вода;– 150 милилитри масло за јадење;– 2 лажици сол;– 1 лажица бибер;– 2 […]Повеќе

x