Струга

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок

– Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт, кој од езерските води извлече коран тежок 13 килограми и 200 грама, што според објавата на Explore Pogradec Albania е најголемата ваква риба уловена од овој дел на езерото. […]

Претседателски избори 2024

Османи на средба со Форумот на жени и Форумот на

Форумот на жени и Форумот на млади на ДУИ, огранок Сарај, организираа отворена дебата со кандидатот за претседател Бујар Османи и кандидатите за пратеници од Европскиот фронт во ИЕ1 Блерим Беџети и Наим Бајрами. Кандидатот за претседател Бујар Османи им вети на младите од Сарај дека како следен претседател ќе создаде држава во која без […]

Македонија

ДИК е подготвена да спроведе фер, демократски и кредибилни избори,

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски вели дека ДИК е подготвена да спроведе фер, демократски и кредибилни избори. Очекува изборите да поминат во најдобар ред и ДИК да излезе со првични неофицијални резултати до полноќ. Во интервју за Македонската радио телевизија, Даштевски рече дека од утре почнува доставата на доверливиот и недоверливиот материјал до […]

Парламентарни избори 2024

Ковачевски од Струга: На Македонија и е потребно национално единство

На Македонија ѝ е потребно национално единство за интеграција во ЕУ, наместо национално единство за мораториум. Тоа е вистинскиот пат за промени и токму тоа е одлуката што треба да ја донесете на овие избори, порача вечерва од Струга претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на предизборниот митинг на Коалицијата за европска Македонија. Коментирајќи го синоќешниот […]

Спорт

Младиот шахист од Струга Лука Симоноски ќе учествува на Светско

Младиот и талентиран шахист од Струга, Лука Симоноски, заедно со екипата на ,,Алкалоид“ изминатиов викенд учествуваше на Државното младинско екипно првенство што се одржа во Скопје. Заедно со својот тим, Лука го освои второто место. Младиот шахист, пред себе има голем предизвик. Од 25-ти до 29-ти април, тој ќе учествува на Светското поединечко кадетско првенство […]

Спорт

ООУ ,,Браќа Миладиновци” од Струга е државен првак во ракомет

Екипата на ООУ ,,Браќа Миладиновци“ од Струга е победник на Државното ракометно првенство за основни училишта што се одржа во спортската сала ,,Нико Нестор“ во Струга. На ова првенство се натпреваруваа уште три екипи, од основни училишта од Битола, Скопје и Богданци. Ракометарите од ООУ ,,Браќа Миладиновци“ од Струга во полуфинале ја победија екипата од Богданци, […]

Струга

Обука за еко – пријателски бизниси во Струга

Во рамки на проектот „Интегрирано управување со шумите (ИУШ) долж сливот на реката Дрим“ во вторник во Струга ќе се одржи обука на тема „Еко – пријателски бизниси“. Целта на проектот, како што соопшти ЦНВП Скопје, е ублажување на климатските промени и одржлив развој долж сливот на реката Дрим, преку зајакнето интегрирано управување со шумите. […]

Парламентарни избори 2024

Денес Промоција на кандидатите за пратеници од Струга и носителот

Ве покануваме на граѓанската промоција на кандидатот за пратеник и носител на 5-та ИЕ од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Јован Митрески и кандидатите за пратеници Александар Попоски и Мишела Спироска, Гостин на настанот ќе биде претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, г. Димитар Ковачевски информираат од СДСМ-Струга. Настанот ќе се одржи во хотел Дрим ( […]

Парламентарни избори 2024

САЈКОСКИ: СО НАШАТА ПРОГРАМА ЦЕЛОСНО ЌЕ ЈА РЕФОРМИРАМЕ МАКЕДОНИЈА

Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на ИЕ5, Ѓорѓија Сајкоски на митингот во Охрид рече дека е восхитен од сите присутни на митингот илјадниците охриѓани, но и граѓани од цела Македонија, од Битола, од Кичево, од Струга, од Ресен, од славна Дебрца, од Дебар, од Демир Хисар, од Маврово и Ростуше, од Центар Жупа, од […]

Претседателски избори 2024

Османи: Вашиот глас е инвестиција за иднината

„Меѓу вас гледам толку многу лица кои се подготвени да отворат ново поглавје од славната историја на нашите граѓани во нашата заедничка земја”. Вака го започна говорот Бујар Османи, кандидатот за претседател од Европскиот фронт, вечерва пред кумановци. „За неколку дена ќе одлучите дали сме за интеграција или за изолација. Ова е одлуката што треба […]