Струга

ДОНИРАЈ за Лабуништа:Да ставиме крај на труењето во Лабуништа еднаш

Активно се работи на затварање на депонијата, Голема благодарност до сите кои беа активно вклучени во оваа акција. Ги известуваме сите кои сакаат да помогнат во оваа акција Финансиски со донации за кое има голема потреба тоа можат да го направат во секое време кај:Јасмин Ќазимоски или истото можат да го направат кај членовите на […]Повеќе

Струга

Видео+фото: Се чистат бреговите и коритото на Црн Дрим

АД ЕСМ – Подружница ХЕС Црн Дрим Струга продолжи со проектот за чистење на коритото на реката Црн Дрим. По пауза од две години предизвикана од здравствената и енергетската криза, продолжи со третата етапа од планираното прочистување и тоа од излезот од градот Струга до објектот Далјан во должина околу 600 метри. Овој простор речиси […]Повеќе

Струга

Во струшко има само едно згрижувачко семејство

Во струшко има само едно згрижувачко семејство со  три деца. Се уште има многу деца кои чекаат  ваков вид на заштита, имаат  потреба да бидат сместени во згрижувачки семејства,  но нема доволно  заинтересирани граѓани. Овој тип на згрижување овозможува топол дом, љубов и грижа, како и можност за правилен раст и развој на децата. -„Сме […]Повеќе

Струга

Јавната Расправа за Предлог – буџетот на Општина Струга на

Општина Струга ве поканува  да учествувате на Јавната Расправа за Предлог – буџетот на Општина Струга за 2023 година, што ќе се одржи на 29.11.2022 (вторник), со почеток во 12:00 часот, во салата на Совет на Општина Струга. ,,Добродојдени сте со Вашите идеи и предлози, секогаш за доброто на Струга и за потранспарентна општина!,,-стои во […]Повеќе

Македонија

Бектеши: Можно е намалување на цената на струјата

Министерот за економија Крешник Бектеши во интервју за ДВ уверува дека инфлацијата веќе нема да ги „шокира“ граѓаните. Инспекторите ќе ги „дисциплинираат“ трговците да нема злоупотреби, вели тој. Бектеши кажа дека ќе нема драстично зголемување на цената на струјата од 2023 година, дури може да има и намалување. „Нема да има драстично зголемување на цената […]Повеќе

Спорт

Пославен е од Меси: Вработен во метро е главна ѕвезда

Млад Кениец познат на социјалните мрежи како Метро Гај стана миленик на навивачите на Светското првенство во Катар и во исто време неочекувана интернет сензација. Членот на персоналот има задача да ги насочува фудбалските навивачи до блиската метро станица. Начинот на кој ги води навивачите кои го напуштаат стадионите до најблиската станица, извикувајќи „метро, ​​метро, […]Повеќе

Струга

Покана од ООУ “Мурат Лабуништи”

По повод празникот на Албанската азбука и денот на националното Албанско знаме, на ден 25.11.2022 (петок), со почеток во 10:30 часот, во училишната Спортска Сала ќе се одржи културно – уметничка активност.Особена чест и задоволство ќе ни преставува доколку и Вие присуствувате на нашата прослава.Со почит. Me rastin e festës së Alfabetit shqip dhe festës […]Повеќе

Македонија

Ново поевтинување на горивата, еве по која цена ќе се

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,89 % во однос на одлуката од 22.11.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините […]Повеќе
This will close in 0 seconds