БЕЛИВУК дојде на судење повреден: Судијата му постави едно прашање, сопругата на другиот обвинет цело време му праќаше бакнежи!

Во Специјалниот суд во Белград денеска продолжи судењето на кланот на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ кои се обвинети за седум убиства, трговија со дрога, недозволено поседување и носење оружје, киднапирање и силување. Сосведокот Бојан Хрватин одговараше на прашањата на Вељко Беливук за последниот сведок-соработник Никола Спасојевиќ, а потоа Хрватин почна да го испрашува Владе Драганиќ, сопственикот на куќата во Ритопек. МОНДО има неофицијални сознанија дека еден од обвинетите наводно планира да стане сведок соработник, а ексклузивни детали откриваат од судницата.

На самиот почеток на денешното судење, сопругата на еден од обвинетите дојде во просторијата наменета за семејството и пријателите на обвинетите и оштетените. Таа разговараше со присутните новинари, а потоа му испрати бакнежи на сопругот кој е во кутијата за обвинетите. Кога беа распоредени сите обвинети, прво Марко Миљковиќ во придружба на неколку полицајци отиде кај адвокатот Владимир Петровиќ, а по него со истиот адвокат разговараа Владимир Грек и Дејан Тешиќ.

Судењето штотуку започнало, а сопругата на еден од обвинетите седнала во првиот ред и му мавала на сопругот, му дувала и со бакнежи, а потоа и полицаец кој стоел во просторијата наменета за новинари, пријатели и семејства на и пришле обвинетите и повредените.да ја предупредат дека не може да седи таму и дека мора да се движи. Судењето започна, судијката Винка Бехара почна да ги довикува присутните, а потоа Вељка Беливука го праша дали може да присуствува на денешното судење поради повредата што ја заработи во притвор.

„Имаше повреда на рамото, нели, можеш ли да следиш?“, го праша судијата Беливук, по што тој кимна со главата дека може.

Според неофицијални информации, Беливук бил повреден за време на обука во притворското одделение на улицата Устаничка. Беливук пие лекови против болки, не се здобил со скршеница, само има болки.

„Вељко Беливук тренира секој ден во салата во затворот, која е добро опремена и ја има речиси целата опрема. На притворениците не им е забрането да вежбаат и да се рекреираат, а Беливук тоа го прави редовно. Претходно имал проблем со тоа рамо и Пред неколку дена при вежбање направи незгодно движење и практично ја реактивираше старата повреда, не беше скршеница, имаше болки и земаше лекови против болки“, изјави извор запознаен со случајот.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *