Борисов: Праведно е пред да се формира влада, лидерите на сите партии да се произнесат за буџетот и да кажат за што ќе гласаат

Праведно е пред да се формира влада, лидерите на сите партии да дадат коментар за буџетот и да кажат за што ќе гласаат. Ова го изјави лидерот на „Граѓани за европски развој на Бугарија“ (ГЕРБ), Бојко Борисов на прес-конференција во седиштето на партијата.

На прес-конференцијата учествуваа претседателката на пратеничката група на ГЕРБ-СДС, Десислава Атанасова и пратениците Деница Сачева, Дељан Добрев и Красимир Валчев. Тема на брифингот е предлог-буџетот предложен од преодната влада со кој се предвидува буџетски дефицит од 6,4 отсто.

„Потребни се три заклучоци и со најдобра намера апелирам до лидерите на партиите да се произнесат за буџетот и да кажат зад која одлука стојат“, рече Борисов.

Според лидерот на ГЕРБ, државниот долг ќе надмине 70 милијарди лева. Тој додаде дека со овој индикатор станува бесмислен разговорот за приклучување на Бугарија во еврозоната.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *