Борисов: Задачата е редовна влада, јас ќе бидам пратеник и лично ќе ги водам преговорите

Единствената задача пред ова Народно собрание е формирање редовна влада. Без оглед на цената на партиите, рече поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, за време на првата прес-конференција по изборите што се одржаа во неделата, јави БТВ.

Тој додаде дека ќе биде пратеник во 49. Народно собрание и лично ќе ги води преговорите со другите партии.

„Нови избори значат ризик за парламентарната демократија. Ќе ги поканиме апсолутно сите партии што бугарскиот народ ги испрати во Народното собрание. Најстабилна влада – онаа што ќе го смири бизнисот е коалицијата меѓу големите партии“, смета Борисов.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *