Дачиќ оди во Стразбур за да се обиде да го спречи приемот на Косово во Советот на Европа

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, ќе присуствува на денешната седница на Советот на Европа (СЕ), иако изјави дека нема да патува во Стразбур, поради најавата дека Косово ќе биде примено во таа институција, јави дописникот на МИА од Белград.

Од Министерството за надворешни работи за агенцијата Бета потврдија дека министерот Дачиќ ќе присуствува на денешната седница на Советот на Европа што ќе се одржи по повод 20-годишнината од приемот на Србија во Советот на Европа.

-Министерот Дачиќ во Стразбур ќе се обиде да ја запре процедурата за прием на Косово во Советот на Европа, изјавија од МНР.

Шефот на српската дипломатија вчера изјави дека нема намера да оди во Стразбур во вторник, доколку Косово биде примено во таа институција еден ден подоцна.

Дачиќ рече дека десет години по потпишувањето на Бриселскиот договор се најавува дека Комитетот на министри на Советот на Европа ќе ја започне процедурата за прием на Косово во таа институција.

-Косово десет години не ги исполнува обврските од Бриселскиот договор и за тоа треба да биде наградено и на тој ден да ја започне процедурата за негов прием во Советот на Европа. Тоа е порака дека Косово може да прави што сака, рече Дачиќ.

Косово аплицираше за членство во Советот на Европа на 12 мај минатата година.

Апликацијата на Косово за членство во СЕ прво ја разгледува Комитетот на министри, а по проценката на ситуацијата во Косово, последниот збор го дава Парламентарното собрание кое го сочинуваат национални претставници на земјите-членки.

За прием на Косово во Советот на Европа е потребно двотретинско мнозинство гласови.

Шефот на кабинетот на претседателот на Косово, Бљерим Веља изјави дека членството на Косово во Советот на Европа е во согласност со Бриселските договори од 2013 и 2023 година.

Тој прецизираше дека „членството на Косово во Советот на Европа е целосно во согласност со договорите од Брисел 2013, точка 14 и од Брисел 2023, точка 4“, довајќи дека ако Србија гласа против, тоа ќе значи кршење на договорот. (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *