Детали за земјотресот што ја погоди Албанија: Почувствуван и во Македонија

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала во 2:43 часот ја погоди Албанија.

Епицентарот е регистриран на длабочина од пет километри, на 95 километри од градот Елбасан.

Земјотресот бил почувствуван низ целата земја, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Регистрирани се и неколку послаби потреси.

Засега нема информации за евентуална материјална штета. Поради близината потресот е почувствуван и во западниот дел на Северна Македонија.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *